Elektriciteit

Mennekes laadpalen: welke AMTRON past bij jouw situatie?

Welke Mennekes laadpaal past bij jou? Vergelijk AMTRON 4You en 4Business, 11 of 22 kW, loadbalancing en laden met zonnepanelen. Met praktische keuzehulp.

Mennekes laadpalen: welke AMTRON past bij jouw situatie?

Een Mennekes laadpaal kies je op basis van je wagen, je elektrische aansluiting en de manier waarop je wilt laden. Thuis je eigen auto opladen stelt andere eisen dan laadbeurten registreren voor een bedrijfswagen of het vermogen verdelen over een gedeelde parking. Deze keuzehulp legt uit welke verschillen binnen het AMTRON-gamma ertoe doen.

Wat zijn Mennekes AMTRON-laadstations?

Mennekes ontwikkelt laadaansluitingen en laadstations voor elektrische voertuigen. AMTRON is het gamma AC-wandlaadstations, ook wallboxen genoemd. Bij AC-laden zet de ingebouwde lader van de wagen de wisselstroom om voor de batterij.

Er bestaan uitvoeringen met een vaste laadkabel en uitvoeringen met een laadcontactdoos. Controleer daarom altijd de volledige modelnaam en artikelreferentie. Twee toestellen uit dezelfde reeks kunnen verschillen in laadvermogen, energiemeter, netwerkverbinding of toegangscontrole.

AMTRON 4You, 4Business en Professional: de verschillen

AMTRON 4You: laden aan de woning

De 4You-reeks richt zich op thuisladen, met verschillende niveaus van bediening en energiebeheer. Stagobel meldde op 2 oktober 2026 dat de 4You 100 en 300 plaatsmaken voor de 4You 400. Je kunt oudere modelnamen dus nog tegenkomen naast de nieuwe generatie.

Enkele concrete voorbeelden uit de Stagobel-productfiches:

  • 4You 410 22 C2 — M1314002205BK: maximaal 22 kW driefasig of 7,4 kW monofasig, een vaste Type 2-kabel van 6 m, wifi, RFID en de AMTRON 4Drivers-app. Deze uitvoering heeft geen ingebouwde kWh-meter.
  • 4You 460 11 C2 — M1314011205BK: maximaal 11 kW driefasig of 3,7 kW monofasig, een vaste Type 2-kabel van 6 m, wifi, RFID en een MID-gecertificeerde kWh-meter. De 4Drivers-app is beschikbaar.
  • 4You 560 11 C2 — M1315011205BK: maximaal 11 kW driefasig of 3,7 kW monofasig, een vaste Type 2-kabel van 7,5 m, RFID, een MID-meter en de 4Drivers-app. Voor deze specifieke uitvoering vermeldt Stagobel ook OCPP 1.6 via UTP/LAN.

Wil je het thuisladen van een bedrijfswagen verrekenen? Bekijk dan vooraf welke meter, exportfunctie of backendkoppeling je werkgever of laadbeheerder nodig heeft. Een RFID-lezer alleen regelt die verrekening niet.

Bekijk de AMTRON 4You-laadstations voor thuis

AMTRON 4You 560 11 C2: productinformatie

AMTRON 4Business: zakelijke en gedeelde laadpunten

Bij een bedrijf of appartementsgebouw worden gebruikersbeheer, verbruiksregistratie, netwerkverbinding en de verdeling van het beschikbare vermogen belangrijker. De 4Business 600- en 700-reeksen bieden daarvoor verschillende uitvoeringen.

  • 4Business 610 22 C2 — M1346012205BK: maximaal 22 kW driefasig of 7,4 kW monofasig, een vaste Type 2-kabel van 6 m, RFID, een MID-meter en OCPP 1.6. Stagobel vermeldt de 4Drivers- en 4Installers-app.
  • 4Business 710 11 C2 — M1347011205BK: maximaal 11 kW driefasig of 3,7 kW monofasig, een vaste Type 2-kabel van 7,5 m, RFID, een MID-meter, UTP/LAN en OCPP 1.6. Ook deze uitvoering ondersteunt de 4Drivers- en 4Installers-app.

Het 4Business-gamma bestaat dus ook in 11 kW. Bepaal bij meerdere laadpunten vooraf hoe lastmanagement, toegangsrechten, dataverbinding en eventuele facturatie samen moeten werken. Controleer de compatibiliteit met de gekozen laadbeheerder en energiemeter per artikelreferentie.

Ontdek de laadstations voor professioneel gebruik

AMTRON 4Business 710 11 C2: productinformatie

AMTRON Professional en Professional+: let op de generatie

AMTRON Professional en Professional+ behoren tot het eerdere gamma voor professionele toepassingen. Stagobel publiceerde op 31 maart 2026 een conversietabel naar 4You- en 4Business-modellen. Voor een uitbreiding van een bestaande installatie zijn de oude referentie, de aanwezige software en de compatibiliteit met het beheersysteem daarom essentieel.

Professional, Professional+ en Twincharge zijn geen onderling uitwisselbare benamingen. Leid het aantal laadpunten of de aanwezige functies nooit uitsluitend af uit het woord Professional.

Mennekes laadpaal van 11 kW of 22 kW?

Het opgegeven vermogen is het maximum van het laadstation. Het werkelijke laadvermogen wordt begrensd door de wagen, de elektrische installatie en de ingestelde laadstroom.

  • 11 kW: komt bij een driefasige aansluiting van 400 V overeen met ongeveer 16 A per fase.
  • 22 kW: vraagt bij diezelfde netspanning ongeveer 32 A per fase.
  • Monofasig laden: bij 230 V is 16 A ongeveer 3,7 kW en 32 A ongeveer 7,4 kW, als het gekozen toestel en de installatie dit ondersteunen.

Een wagen met een AC-boordlader van maximaal 11 kW laadt aan een 22 kW-wallbox maximaal met 11 kW, en mogelijk lager als de installatie of het energiebeheer dat begrenst. Kies het vermogen dus op basis van de beschikbare laadtijd en de dagelijkse laadbehoefte.

Laat het nettype vooraf controleren. Een aansluiting van 3 × 230 V zonder nulgeleider is niet hetzelfde als 3 × 400 V met nulgeleider. Stagobel vermeldt bijvoorbeeld dat dynamisch lastmanagement en zonneladen met de externe meter M18626 bij de 4You 300 niet werken op een 3 × 230 V-net.

Welke slimme functies zijn nuttig?

Loadbalancing: rekening houden met ander verbruik

Dynamisch lastmanagement stemt het laden af op het beschikbare vermogen terwijl andere toestellen elektriciteit verbruiken. Bij meerdere laadpunten kan een laadsysteem het beschikbare vermogen ook onderling verdelen. De benodigde meting, communicatie en instellingen hangen af van het gekozen model en de installatie. Controleer welke externe meter of welk energiebeheersysteem nodig is.

Laden met zonnepanelen

Bij laden op zonne-overschot wordt het laadvermogen afgestemd op de beschikbare eigen productie. Daarvoor is een ondersteunde meet- of energiemanagementkoppeling nodig. Zonnepanelen op het dak volstaan op zichzelf niet om deze regeling te laten werken.

Ook de faseomschakeling verschilt per uitvoering. Stagobel beschrijft voor de 11 kW-uitvoeringen van de 4You 300, 400 en 500 het omschakelen tussen één en drie fasen met een geschikte externe energiemeter. Trek die eigenschap niet automatisch door naar een 22 kW-model.

RFID, apps en OCPP hebben elk hun functie

  • RFID: bepaalt wie een laadbeurt mag starten. Handig bij een bereikbare oprit, een bedrijfsparking of gedeeld gebruik.
  • AMTRON 4Drivers: biedt bij ondersteunde modellen bediening en inzage in laadgegevens. De 4Installers-app dient voor configuratie door de installateur.
  • OCPP: maakt bij geschikte uitvoeringen communicatie met een backend voor laadbeheer mogelijk. Controleer de protocolversie, netwerkverbinding en ondersteuning door de gekozen provider. Eventuele dienstverlening en kosten staan los van de aanwezigheid van OCPP.

Zo kies je een laadstation voor jouw situatie

Thuis: vertrek van het AC-laadvermogen van de wagen, de netaansluiting en de tijd die de wagen geparkeerd staat. Kijk daarna naar kabelbereik, toegangscontrole, zonnepanelen en de gewenste bediening. Voor een bedrijfswagen komt daar de vereiste manier van verbruiksregistratie bij.

Zakelijk of gedeeld: leg ook vast hoeveel gebruikers en laadpunten er komen, wie de laadkosten betaalt en wie het systeem beheert. Voorzie een passende dataverbinding en onderzoek hoe toekomstige laadpunten in het energiebeheer passen.

Neem deze gegevens mee bij de selectie:

  • Het maximale AC-laadvermogen en het aantal ondersteunde fasen van de wagen.
  • Het nettype, de aansluitcapaciteit en het overige elektriciteitsverbruik.
  • De volledige artikelreferentie, kabeluitvoering en benodigde accessoires.
  • De gewenste meter, toegangscontrole en koppelingen met energie- of laadbeheer.
  • De plaatsing, bekabeling en beveiligingen die de installateur moet voorzien.

Laat de geschiktheid en installatie beoordelen door een vakbekwaam elektricien aan de hand van de actuele handleiding van het gekozen toestel.

Veelgestelde vragen over Mennekes laadpalen

Heeft elke AMTRON een app of OCPP?

Nee. Die functies zijn modelafhankelijk. De oudere 4You 110 is bijvoorbeeld een eenvoudige laadoplossing zonder de appfuncties van de 4You 400 en 500. Controleer voor een backendkoppeling steeds de volledige referentie en technische fiche.

Is 22 kW thuis altijd de beste keuze?

De nuttige keuze hangt af van je wagen, aansluiting en laadtijd. Een hoger maximum op de wallbox levert geen extra laadvermogen op wanneer de boordlader of de beschikbare netcapaciteit de beperkende factor is.

Volstaat RFID om laadkosten aan de werkgever door te rekenen?

RFID regelt de toegang. Voor verrekening zijn ook de gevraagde verbruiksmeting, registratie en eventueel een koppeling met een laadbeheerder nodig. Stem die vereisten vooraf af met de werkgever of provider.

Mennekes-producten bij Electro-Colli

Electro-Colli verkoopt Mennekes-producten en koopt die aan via Stagobel Electro, de Belgische invoerder. In de webshop vind je de beschikbare artikelen en bijhorende productinformatie.

Bekijk de beschikbare laadstations en wallboxen

Bronnen en actualisatie

Technische informatie gecontroleerd op 16 oktober 2026, met Stagobel als primaire bron. De genoemde eigenschappen gelden voor de vermelde uitvoeringen; raadpleeg bij de bestelling en installatie de actuele productfiche en handleiding.

Productfoto: MENNEKES via Stagobel Electro. Afgebeeld: AMTRON 4You 500.


Contacteer ons:

Helpdesk
telefoon
+32 58 79 02 40

Telefonisch contacteren

Vragen over ons aanbod? Meer informatie nodig dan wat u op deze site vindt? Bel ons gerust op. We zijn elke werkdag van 9 tot 17 uur telefonisch bereikbaar. Tijdens het weekend of op wettelijke feestdagen kunt u een bericht achterlaten via het formulier op de contactpagina. Binnen de twee werkdagen krijgt u steeds een antwoord.